​​

CATEGORY WINNERS:

 
CATEGORY: PEOPLE

Single Image: Winner Beata Wolniewicz, US:











Series: Winner Anna Shustikova, Russia:












CATEGORY: PORTRAITS

Single Image: Winner Marja Schwartz, Germany:











Series: Winner Emilia Parczewska, Poland: 











Runner up: Alice van Kempen, Netherlands

 









CATEGORY: CHILDREN

Single Image: Winner Dora Lionstone, Netherlands










Series: Winner Deb Young & Francisco Diaz, New Zealand / US: 


(see Series in the overall winners page: click here)


Runner up Tenny Schneider, France:

 









CATEGORY: EDITORIAL AND DOCUMENTARY

Single Image: Winner Anna Fernandes, Brazil:









Series: Winner Andrea Star Reese, US:

(see Series in the overall winners page: click here)
CATEGORY: LANDSCAPES

Series: Winner Anne Algar, Australia:











Runner up: Ildikó Baranyi, Romania:











Single Image: Winner Merethe Wessel-Berg, Norway:

 








CATEGORY: CITISCAPES AND STREET PHOTOGRAPHY

Single Image: Winner RL Bellamy, US:









Series: Winner Betty Press, US:

 









CATEGORY: NUDE AND FIGURE

Single Image: Winner Wendi Schneider, US:









Series: Winner Marta Kochanek, United Kingdom

 









CATEGORY: FINE ART

Single Image: Cheryl Rossum, US:









Series: Winner; Teri Havens, US:


(see Series in the overall winners page: click here)


Runner up: Diane Meyer, US:



 







CATEGORY: STILL LIFE AND ABSTRACTIONS

Single Image: Winner Manuela Matos Monteiro, Portugal:











Series: Winner Dale M. Reid, Canada:

 









CATEGORY: ARCHITECTURE AND BRIDGES

Single Image: Winner Mo Verlaan, Netherlands:











Series: Winner Carolyn Russo, US:

 











CATEGORY: FASHION AND ADVERTISING

Single Image: Dale Johnson, US:











Series: Winner Sonya Lawyer, US:








 



CATEGORY: SPORTS

Single Image: Winner Deborah Roffel, Netherlands:











Series: Winner Amy Siqveland, US:










 

CATEGORY: NATURE

Single Image: Winner Deanne Fitzmaurice, US:











Series: Winner Julie Brook Alexander, US:












CATEGORY: WILD LIFE

Single Image: Winner Ursula Dubrick, US:











Series: Winner Donielle Augustson, US:








 

CATEGORY: ALTERNATIVE PROCESSES

Single Image: Winner Alexandra Cearns, Australia:










Series: Winner Martha Casanave, US:

 










CATEGORY: CELL PHONE PHOTOGRAPHY

Single Image: Winner Carolyn Knorr, US:










Series: Winner Tina Psoinos, US:










9th Julia Margaret Cameron Award for Women Photographers, juried by Andréa Holzherr, Magnum Photos 

Scroll Down to see all images of the category winners